AB „Lietuvos geležinkeliai“ generalinis direktorius Mantas Bartuška: Vidaus auditas – vitaminai geram organizmo imunitetui

Šią savaitę dalijamės pokalbiu su AB „Lietuvos geležinkeliai“ generaliniu direktoriumi bei valdybos nariu Mantu Bartuška apie tai, ko vienos didžiausių Lietuvos įmonių vadovo nuomone, tikimasi iš vidaus audito, kokia jo nauda ir reikšmė vadovų efektyvaus laiko panaudojimui bei kas papildo vadovui būtinų savybių rinkinį. Malonus sutapimas, kad šį pokalbį publikuojame prieš paskutinįjį rugpjūčio savaitgalį, kurį kiekvienais metais švenčiama profesinė geležinkelininkų diena.

Aukščiausio lygmens vadovai, valdybų nariai puikiai žino įmonių, kurioms vadovauja, strategines rizikas. Visgi veiklai, procesams įtaką daro ne tik strateginės rizikos – naujų rizikų identifikavimas, rizikų valdymo bei įmonėje vykstančių procesų efektyvumo įvertinimas yra vidaus audito sritis. Iš vidaus audito tikiuosi, jog aukščiausiai vadovybei teikiamos įžvalgos, pastebėjimai, įvertinimai bus prioretizuoti, susisteminti ir, svarbiausia, pateikiami laiku, kartu su rekomendacijomis bei įžvalgomis, ką ir kaip sutvarkyti, kad bendrovės veikla būtų skaidri, efektyvi bei būtų pasiekti bendrovei iškelti tikslai.

Jau daugiau nei pusantrų metų AB „Lietuvos geležinkeliai“ vykstančių pokyčių metu yra stiprinama daug veiklos sričių, siekiama, kad įmonė dirbtų skaidriai, efektyviai: 2017 m. pradžioje buvo ypatingai svarbu ne tik pašalinti buvusių skandalų pasekmes, bet ir nustatyti jų priežastis. Per 2017 m. bendrovėje, vadovaujantis geriausiomis pasaulinėmis korporatyvinio valdymo praktikomis, buvo stiprinamos visos 3 gynybinės linijos – sustiprintos rizikų valdymo, saugos, prevencijos sritys, pakeisti bendrovės įstatai. Vidaus auditas nuo 2017 m. pradėjo kas ketvirtį atsiskaityti už savo veiklą bendrovės valdybai. 2018 m. I pusmetį prie bendrovės valdybos įkurtas Audito komitetas, į jį paskirti du nariai bei šiuo metu vyksta vieša trečiojo nario atranka. Šiais metais, gegužės mėn. AB „Lietuvos geležinkeliai“ pristatė grupės ilgalaikę strategiją, viziją, misiją ir vertybes. Visa tai yra įrankiai, kurie suteikia vidaus auditui galimybę tinkamai veikti ir būti naudingu aukščiausio lygio bendrovės vadovams.

Iš vidaus audito tikiuosi sistemiško visos situacijos vertinimo per prevencijos prizmę bei atsakymo į klausimus, ar bendrovės veikla šiame pokyčių etape vykdoma tinkamai, ar užtikrinamas tinkamas vidaus kontrolės lygis visuose procesuose, ar tinkamai valdomos rizikos ir ar nekyla naujų, neidentifikuotų rizikų, ar pasirinkti verslo sprendimai užtikrina efektyvią bendrovės veiklą. Vidaus auditas, šiuo atveju, turėtų veikti kaip vitaminai, kurie būtini geram organizmo imunitetui. Mano vertinimu, labai svarbu identifikuoti aplinkybes, susijusias su sukčiavimu, apgavystėmis, apgaulėmis – šioje srityje vidaus auditas gali padėti: jis, vertindamas praeitį bei teikdamas sistemiškas ateities įžvalgas, gali padėti užkardinti netinkamų veiksmų/aplinkybių pasireiškimą. Taip pat, atsižvelgiant į globalaus verslo aplinkos nuolatinį pokytį, tikiuosi, jog visos vidaus audito įžvalgos, pastebėjimai, radiniai, identifikuotos rizikos ir (ar) problemos, susijusios su rizikų valdymu, bus pateiktos operatyviai ir laiku, nelaukiant rizikų pasireiškimo faktų bei maksimaliai profesionaliai susistemintos. Ir šiose įžvalgose bus pateikti atsakymai, ar bendrovėje pokyčiai bei darbai vykdomi ne žodžiais, o veiksmais.

Šiuolaikiniam vadovui, lyderiui sprendimų priėmimui svarbios įvairios kompetencijos – jis privalo suprasti įmonės procesus skirtingose industrijose, mokėti analizuoti finansinius rezultatus, greičiau ir geriau suprasti verslą, nepametant globalaus paveikslo, sugebėti rasti laiko gilintis į konkrečią sritį. Tad mano darbinė patirtis audito srityje padeda geriau suprasti tam tikrus procesus, tai yra viena iš „soft“ sričių, kuri papildo vadovui būtinų savybių rinkinį.

 

Kalbino Vidaus auditorių asociacijos valdybos narė Nomeda Patackienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

X