LR Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga: pasitikėjimas yra viena svarbiausių sąlygų, kad vidaus auditas būtų naudingas ir reikalingas

LR Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga: pasitikėjimas yra viena svarbiausių sąlygų, kad vidaus auditas būtų naudingas ir reikalingas

Vidaus auditorius Jums – kontrolierius/policininkas ar patarėjas/konsultantas? Galbūt turite savo apibūdinimą?

Vidaus auditorių apibūdinčiau kaip labai reikalingą ir svarbų vadovui konsultantą, patarėją, kuris visapusiškai analizuodamas įvairius procesus, atranda problemas ir gali pasiūlyti racionalius sprendimo būdus iš keblių situacijų. Išmintingi ir sąžiningi vidaus auditoriaus patarimai labai reikalingi kiekvienam vadovui.

Ar galėtumėte pasidalinti konkrečia patirtimi apie vidaus auditorių darbą ir rezultatus?

Reguliariai gaunu vidaus audito ataskaitas, kurios labai praverčia vertinant įstaigų veiklą ir planuojant kaip gerinti veiklos efektyvumą ir skaidrumą. Sveikatos apsaugos ministerijos kompetencijai priklauso ne tik pačios ministerijos veikla, bet dar ir nemažas skaičius pavaldžių ir atskaitingų įstaigų. Įsigilinti į atskirus procesus ir veiklas yra tikrai nemenkas iššūkis, todėl kokybiški vidaus audito patarimai kaip tobulinti institucijos veiklą ir vidaus kontrolę, valdyti įvairias rizikas yra ypač laukiami.

Kokie Jūsų, kaip vadovo lūkesčiai iš vidaus auditoriaus?

Kaip vadovas, noriu žinoti tikrą padėtį, kokia yra reali situacija ir gauti gerus patarimus, ką reikalinga keisti, kokie sprendimai turi būti priimti, kad būtų pasiekti keliami tikslai. Suprantu, koks nelengvas ir pilnas iššūkių yra vidaus auditorių darbas, kad tikrai sudėtinga išskirti ir atkreipti dėmesį į pačius svarbiausius dalykus, ypatingai, kai informacijos yra tiek daug ir sritys įvairios. Tačiau neturint tikros ir objektyvios pradinės informacijos, sudėtinga nuspręsti, kokio galutinio rezultato norime pasiekti.

Taip pat norėtųsi daugiau vidaus audito patarimų, nukreiptų į ateitį. Praktikoje dažnai pasitaiko, kad sprendimus reikalinga priimti greitai, remiantis ne tik turimais duomenimis, bet ir įvairiomis prielaidomis apie ateitį, kurios dažnai būna netikslios, o tik numanomos, todėl vidaus auditoriaus patirtis ir intuicija gali labai praversti, jei pasitikima vidaus auditoriaus kompetencija ir gebėjimais.

Kokios jūsų nuomone savybės reikalingos geram vidaus auditoriui?

Kiek iki šiol teko matyti, vidaus auditoriai dideliu populiarumu pasigirti negali. Dažnai tenka išgirsti nuomonių, ypatingai iš tų, pas kuriuos buvo apsilankę vidaus auditoriai, kad vidaus auditas – tik trukdo darbui. Kiti vidaus auditoriaus apsilankymą įvertina netgi kaip vadovo bausmę ar nepasitikėjimą tuo padaliniu. Dar kiti mano, kad vidaus auditoriai būtinai nori rasti kažką blogo, kaip tame anekdote – „Kiek bus prie dviejų pridėjus du? Atsakymas: o kiek reikia?“

Svarbu, kad vidaus auditorius suvoktų bendrą vaizdą ir kontekstą, būtų atidus detalėms, tačiau sugebėtų išskirti esmę ir ją tinkamai perduoti vadovui. Manau, kad vidaus auditoriui reikalingi ypatingai geri komunikavimo įgūdžiai. Komunikacija yra kritinis elementas, kadangi svarbią informaciją reikalinga tinkamai perduoti atitinkamiems žmonėms. Vidaus auditorius turi sugebėti tinkamai išaiškinti savo darbo svarbą, tikslus, nuimti įtampą, draugiškai bendrauti su audituojamaisiais, bet tuo pačiu pateikti objektyvias ir nešališkas išvadas vadovui ir sugebėti išlaikyti abiejų pusių pasitikėjimą, kuris yra viena svarbiausių sąlygų, kad vidaus auditas būtų naudingas ir reikalingas. Pelnyti pasitikėjimą labai sunku ir dažnai ilgai užtrunka, o prarasti galima labai greit. Be to labai svarbu, kad vidaus auditorius jaustų vadovo palaikymą ir saugumą, pateikiant išvadas ir rekomendacijas, nebijodamas pasakyti tikrą padėtį.

Kalbino Vidaus auditorių asociacijos valdybos narė Rūta Petaraitienė

Pasidalinti