Auksinis CIA jubiliejus!

Auksinis CIA jubiliejus!

Tarptautinės vidaus auditorių asociacijos (IIA) Certified Internal Auditor (CIA) sertifikatas šiemet mini garbingą 50 metų sukaktį. Per pusšimtį metų jis tapo pasauliniu profesiniu etalonu, apibrėžiančiu aukščiausius vidaus audito standartus.

Tarptautinės vidaus auditorių asociacijos (IIA) vyriausiasis vykdomasis viceprezidentas, atsakingas už globalius standartus, nurodymus ir sertifikatus Benito Ybarra CIA, CFE, CISA, CCEP siunčia Lietuvos vidaus auditorių bendruomenei džiugią žinią: „Nesitiki, jog taip greitai prabėgo 50 metų nuo CIA sertifikato įvedimo ir jau galime švęsti tokį garbingą, solidų jubiliejų. Labai nuoširdžiai dėkojame IIA Lietuva už jūsų nepalaužiamas pastangas įgalinant vidaus auditorius ir stiprinant pačią profesiją Lietuvoje bei už jos ribų. Įgyjant CIA sertifikatą, skatinamas bendradarbiavimas, žinių dalijimasis ir profesinis augimas tarptautiniu mastu. Tai ne tik padidina individualią kompetenciją, bet ir sujungia specialistus su pasauliniu tinklu, kuris apima daugiau nei 200 000 CIA narių iš daugiau nei 170 šalių“.

Remiantis naujausiais IIA Global duomenimis – šiuo metu Lietuvoje yra 47 aktyvų CIA sertifikatą turintys asmenys, iš jų 26 moterys ir 21 vyras. Seniausiai ir šiai dienai aktyvų CIA sertifikatą turintys asmenys yra 2004 metų gegužės 1 dieną CIA egzaminus išlaikę vyras ir moteris. Daugiausiai CIA sertifikatų išduota 2013, 2015 ir 2021 metais – po keturis, tuo tarpu 2008 ir 2010 metais išduotų sertifikatų, kurie būtų galiojantys iki šiol, nėra. Per 2024 metus CIA išsilaikė trys asmenys.

Norėdami paminėti CIA sukaktį, pakalbinome kelis VAA narius turinčius šį sertifikatą. Jie papasakojo apie savo sprendimo siekti CIA ištakas, susidūrimu su iššūkiais, sertifikato svarbą vidaus audito ateičiai bei planus toliau gilinti kompetencijas. Šių profesionalų patirtys atskleidžia, kaip CIA padeda formuoti individualias karjeras, stiprinti organizacijų valdymą ir kurti naujus profesijos raidos horizontus.

Deloitte Lietuva direktoriaus  Gedimino Minkaus patirtis

Gediminas teigė, kad įmonės kultūra ir skatinimas įgyti profesinius sertifikatus tapo pagrindiniu argumentu siekti CIA. Kadangi jis daugiausiai veikė vidaus audito srityje, todėl logiškiausias sprendimas tada atrodė pasirinkti būtent šį sertifikatą. Tokia aplinka, kurioje vertinamas profesinis tobulėjimas ir tarptautinių standartų laikymasis, suteikė tvirtą pamatą šiam sprendimui.

Paklausus apie iššūkius, Gediminas įvardino laiko valdymą. Gediminas turėjo derinti darbą, laisvalaikį ir mokslus, ruošdamasis egzaminams savaitgaliais bei vakarais. Tačiau jo sukaupta praktinė vidaus audito patirtis, kuomet teko susidurti su visais audito procesais, tokiais kaip rizikos nustatymas, konkretaus audito planavimas, audito atlikimas, audito ataskaitos rašymas – visa tai labai palengvino mokantis ir laikant egzaminus. 

Gediminas CIA svarbą palygino su vairuotojo pažymėjimu. „Čia panašiai kaip su vairuotojo pažymėjimu – ar sėstume į automobilį, kurio vairuotojas neturi tam teisės? Turint standartizuotą, pasauliniu mastu pripažįstamą kvalifikaciją, auditoriaus kompetencija tampa akivaizdi. Tai ne tik individuali vertė – sertifikatas padeda užtikrinti aukštą vidaus audito kokybę ir kelti profesijos prestižą“ – teigia Gediminas.

Be CIA, Gediminas jau turi CRMA (Certificate in Risk Management Assurance) sertifikatą ir ateityje svarsto apie projektų valdymo (PMP) ar kovos su pinigų plovimu (CAMS) sertifikatus. Tai rodo jo siekį nuolat tobulėti ir prisitaikyti prie besikeičiančios verslo ir rizikų aplinkos.

Ignitis grupės vidaus audito vadovės Kristinos Survilės patirtis

Kristiną siekti CIA paskatino natūralus profesinis kelias. Ji pradėjo vidaus audito karjerą įmonėje, kur vadovas skatino gauti CIA, o kolegos, jau turintys šį sertifikatą, tapo sektinu pavyzdžiu. Tokia aplinka padėjo suprasti, kad CIA yra savaime suprantamas žingsnis aukštesnės kompetencijos ir tarptautinio pripažinimo link.

Kristina prisimena, kad ruošiantis CIA egzaminui ypatingų sunkumų nepatyrė, nes dirbo aplinkoje, kurioje vidaus audito standartų laikymasis buvo kasdienybė. Pagrindinis mokymosi iššūkis kaip ir Gediminui – laiko planavimas. Kristinai labai padėjo sistemingas mokymasis – tam tikromis savaitės dienomis bei vakarais po darbo. 

Pasak Kristinos, kaip ir anksčiau, taip ir dabar bei ateityje, CIA sertifikatas vidaus auditoriui suteikia daug privalumų – lengviau atsiveria durys į darbo pokalbius, o aplinkai nekyla klausimų dėl vidaus auditoriaus kompetencijos. Dirbant tarptautinėse organizacijose tai ypač aktualu, nes CIA sertifikatas pripažįstamas visame pasaulyje. 

Kristina pabrėžia: „Vidaus auditoriai turi nuolat mokytis ir didinti savo kompetencijas, kad galėtų prisitaikyti prie sparčiai kintančios verslo aplinkos ir technologinių naujovių. Vidaus auditoriams visada aktualu gilinti žinias rizikų valdyme, informacinių sistemų valdyme ir informacijos saugoje, sukčiavimo prevencijoje, o pastaraisiais metais – ir tvarumo srityje. Todėl vidaus auditoriams, galvojantiems apie savo karjerą, naudinga siekti tarptautiniu mastu pripažintų sertifikatų šiose srityse”.

Swedbank vidaus auditoriaus Mariaus Blažio patirtis

Marius vidaus auditoriumi tapo prieš daugiau kaip dešimtmetį padirbėjęs įvairiose pozicijose finansų sektoriuje. Vidaus auditas buvo visaapimanti profesija ir darbas prieš tai buvusiose pozicijose tik padėjo auditoriaus profesiniame kelyje. Po kelių metų, siekdamas parodyti, kad turi žinių ne tik finansiniame sektoriuje, bet ir analitiniame vidaus auditoriaus darbe, susidomėjo CIA sertifikatu. Įmonės, kurioje dirbo vadovų ir vidaus audito vadovų palaikymas paskatino įsigyti mokymosi medžiagą ir pradėti studijuoti. Įgijus sertifikatą tapo lengviau įrodyti, kad turi tinkamų gebėjimų atlikti vidaus auditoriaus darbą. „Aišku, CIA sertifikatas pats savaime neįrodo auditoriaus analitinių gebėjimų, tačiau jo turėjimas yra aiškus rodiklis aplinkiniams, kad supranti tarptautinius vidaus audito standartus, jais vadovaujiesi, todėl profesinis kelias tampa lengvesnis.“ − teigia Marius.  

Prakalbus apie iššūkius, Marius akcentavo vidinę motyvaciją, sistemingą mokymąsi ir vadovybės palaikymą. Ruošdamasis egzaminams, jis naudojo Gleim mokymosi medžiagą, sprendė bandomuosius testus ir taip greitai suprato egzaminų struktūrą. Sėkmingai išlaikęs visus egzaminus per kiek daugiau nei metus, Marius pabrėžia, kad tinkama mokymosi strategija ir aplinkos palaikymas yra lemtingi sėkmei.

Marius teigia: „CIA sertifikatas, visų pirma, parodo, kad vidaus audito darbe žmogus geba vadovautis tarptautiniais vidaus audito standartais. Tai yra vienas iš vidaus auditoriaus profesionalumo požymių. Vertinant kandidato, kuris turi CIA sertifikatą, gebėjimus yra lengviau nuspręsti, ar kandidatas supranta vidaus audito esmę, t. y. kaip kuriama pridėtinė vertė organizacijai per vidaus auditoriaus darbą. Taip pat parodo, kad kandidatas turi supratimą apie pagrindinius vidaus audito proceso žingsnius. Manyčiau, puikiu vidaus auditoriumi galima būti ir be sertifikato, tačiau jo turėjimas palengvina kandidato gebėjimų vertinimą tiek audituojamiesiems, tiek ir vadovams ar potencialiems darbdaviams”. 

Nuolatinis tobulėjimas yra labai svarbus vidaus auditoriaus darbe. Keičiasi ne tik aplinka, kurioje tu dirbi, tačiau ir įššūkiai su kuriais susiduria organizacijos. Reikalavimas surinkti tam tikrą mokymosi valandų skaičių per metus leidžia stiprinti vidaus auditoriaus kompetencijas ir suprasti besikeičiančią aplinką. Be CIA, Marius turi ir CAMS sertifikatą, padedantį specializuotis pinigų plovimo prevencijos srityje. Jis pabrėžia, kad papildomos kvalifikacijos turi būti praktiškai pritaikomos. Jei auditorius dirba srityje, kuriai būtinos specifinės žinios, tarptautiniu mastu pripažinti sertifikatai tampa realia pridėtine verte.

Johnson Matthey Lietuva paslaugų centro vidaus audito komandos vadovės  Saulės Tamošiūnienės patirtis

Saulę labiausiai skatino asmeninis profesinio tobulėjimo troškimas. Įmonėse, kuriose ji dirbo, finansinė parama tarptautiniams sertifikatams buvo maloni motyvacinė priemonė, bet ne pagrindinė priežastis. Saulė jau turėjo ACCA ir ACAMS sertifikatus, todėl CIA matė kaip „pagrindinį jos profesijos sertifikatą“, vainikuojantį ilgametę patirtį ir mokymosi procesą.

Saulė pati sau iškėlė iššūkį, ji pasirinko „Challenge CIA“ egzaminą – visų trijų egzaminų sujungimą į vieną. Nors kolegos vadino tai rizikingu žingsniu, ji pasikliaudama savo patirtimi ryžosi intensyviam mokymuisi net būdama laikinai išvykusi su šeima dirbti kitoje šalyje. Mokymuisi naudojo dvi platformas (oficialią IIA ir Gleim), kurios suteikė platesnį požiūrį į egzaminų klausimų struktūrą, taip pat vadovavosi išlaikiusių egzaminus kolegų patarimais. Asmeninė motyvacija, palaikanti šeimos ir kolegų aplinka buvo svarbūs faktoriai, padėję sėkmingai įveikti šią užduotį.

Saulė mano, kad „siekiantys aukštesnių audito pozicijų turėtų turėti CIA, nes jis padeda garantuoti vidaus audito nepriklausomumą ir objektyvumą. Tačiau ne visiems auditoriams tai privaloma – turint tvirtą verslo, procesų supratimą bei dirbant kartu su sertifikuotu auditoriumi, taip pat galima pasiekti aukštą rezultatų kokybę“.

Turėdama tris sertifikatus (CIA, ACCA, ACAMS), Saulė laikinai planuoja pailsėti, bet neabejoja, kad ateityje grįš prie naujų žinių paieškų. Matydama, kaip auga IT audito poreikis, ji neatmeta galimybės laikyti CISA egzaminą ir tęsti karjerą srityse, kuriose technologijų išmanymas tampa vis svarbesnis.

Apibendrinant vidaus auditorių išdėstytas mintis, svarbu pabrėžti, kad CIA sertifikatas yra ne tik reikšmingas profesinis pasiekimas, bet ir įsipareigojimas palaikyti aukštą kvalifikacijos lygį. Tik aktyvaus statuso sertifikato turėtojai turi teisę oficialiai naudoti CIA vardą ir viešai skelbti apie savo kvalifikaciją, o statuso pasikeitimas į neaktyvų šią galimybę panaikina. Todėl būtina užtikrinti, kad sertifikato statusas išliktų aktyvus, siekiant išlaikyti profesinį patikimumą ir prisidėti prie asmeninės bei organizacijos sėkmės.

Straipsnį parengė VAA narė Gintarė Saržickienė

Share this post